Siły nie pełniące funkcji siły dośrodkowej - poprawne dokończenia zdań.

Dodano: 10.12.2023 14:18:16

Rozwiązanie

Zadanie polega na zaznaczeniu wszystkich poprawnych dokończeń zdania, które odnoszą się do siły, która nie pełni funkcji siły dośrodkowej. Siła dośrodkowa to siła działająca na ciało poruszające się po torze krzywoliniowym (np. okręgu), skierowana do środka krzywizny toru i odpowiedzialna za zmianę kierunku wektora prędkości ciała, nie zmieniając jego wartości. Przeanalizujmy każdą z opcji:

A. między bębnem pralki i pranym ubraniem podczas procesu wirowania. Podczas wirowania ubrania są dociskane do ścianki bębna pralki siłą odśrodkową, która jest wynikiem działania siły dośrodkowej, ale sama w sobie nie jest siłą dośrodkową. Siła dośrodkowa w tym przypadku działa w kierunku środka bębna pralki i jest odpowiedzialna za utrzymanie ubrań na torze krzywoliniowym (okręgu). To zdanie jest więc niepoprawne, ponieważ opisuje sytuację, w której siła dośrodkowa występuje.

B. grawitacyjnego, działająca na kulę pędzącą podczas obracania się zawodnika w czasie zawodów w pchnięciu kulą. Gdy zawodnik obraca się trzymając kulę na zawodach w pchnięciu kulą, siła grawitacji działa pionowo w dół i nie jest siłą dośrodkową. Siła utrzymująca kulę na torze krzywoliniowym jest siłą naciągu ręki zawodnika skierowaną w stronę środka okręgu, po którym porusza się kula. Zatem siła grawitacji w tym przypadku nie pełni funkcji siły dośrodkowej. To zdanie jest poprawne.

C. grawitacyjnego między Księżycem i Ziemią. Siła grawitacyjna działająca między Księżycem i Ziemią jest przykładem siły dośrodkowej, która utrzymuje Księżyc na jego orbicie wokół Ziemi. To zdanie jest więc niepoprawne, ponieważ opisuje sytuację, w której siła dośrodkowa występuje.

D. między podłogą windy i jadącym w niej pasażerem. Gdy winda jedzie w dół lub w górę, siła działająca między podłogą windy a pasażerem może być siłą normalną (reakcji podłoża), która nie jest siłą dośrodkową. Siła dośrodkowa pojawiałaby się, gdyby winda poruszała się po torze krzywoliniowym, co w typowej sytuacji nie ma miejsca. Zatem w normalnym użytkowaniu windy nie występuje siła dośrodkowa między podłogą a pasażerem. To zdanie jest poprawne.

Podsumowując, poprawne odpowiedzi to:

  • B. grawitacyjnego, działająca na kulę pędzącą podczas obracania się zawodnika w czasie zawodów w pchnięciu kulą.
  • D. między podłogą windy i jadącym w niej pasażerem.

Pomagamy rozwiązywać zadania w 30 sekund

Pierwsze zadanie za darmo. Zarejestruj się i zobacz jak to działa.

Zarejestruj się