Dodano: 31.12.2023 17:18:56
Oznaczono spektrofotometrycznie żelazo (II) w postaci kompleksu z fenatroliną przy długości fali 508nm. Zawartość żelaza w badanej serii próbek mieści się w zakresie 0,1-0,2g , natomiast wartość absorbancji roztworu o stężeniu 0,2g/dm3 wynosi 0,795. Oblicz stężenie żelaza w [mol/dm3] w próbce badane, której wartość absorbancji wynosiła 0,65.
Aby rozwiązać to zadanie, skorzystamy z prawa Beera-Lamberta, które mówi, że absorbancja (A) jest proporcjonalna do stężenia (c) substancji absorbującej światło o określonej długości fali. Wzór na prawo Beera-Lamberta wygląda następująco:
gdzie: - jest absorbancją, - jest współczynnikiem molowym absorpcyjności (jednostka: L/mol·cm), - jest długością drogi optycznej (w cm), - jest stężeniem molowym substancji (w mol/dm³).
Kroki rozwiązania zadania: 1. Obliczamy współczynnik korzystając z danych dla roztworu o stężeniu 0,2g/dm³ i absorbancji 0,795. 2. Korzystając z obliczonego współczynnika , wyznaczamy stężenie (c) żelaza w próbce o absorbancji 0,65.
Krok 1: Obliczenie współczynnika
Mamy dane: - dla c = 0,2g/dm³
Aby obliczyć , musimy przekształcić wzór Beera-Lamberta:
Długość drogi optycznej zazwyczaj jest stała i wynosi 1 cm w komórkach pomiarowych. Przekształcamy masę żelaza na stężenie molowe. Masa molowa żelaza (Fe) wynosi 55,85 g/mol. Przeliczamy 0,2g na mole:
Teraz możemy obliczyć :
Krok 2: Obliczenie stężenia (c) żelaza w próbce
Teraz mamy wszystkie dane, by obliczyć stężenie żelaza w próbce o absorbancji 0,65. Korzystamy z przekształconego wzoru Beera-Lamberta:
Podstawiając wartości otrzymujemy:
Stężenie żelaza w badanej próbce wynosi około 0,00293 mol/dm³.
Pierwsze zadanie za darmo. Zarejestruj się i zobacz jak to działa.
Zarejestruj się